Vaaratilanne voi sattua kenelle tahansa, myös uimataitoisille
Vesi voi yllättää kenet tahansa, myös kokeneet uimarit. Uimareiden tulisi aina pitää mielessä, että turvallisinta on uida rannan suuntaisesti, jolloin jalat yltävät tarvittaessa pohjaan. Lisäksi on hyvä varmistaa, että mukana on aina kaveri, joka voi auttaa yllättävissä tilanteissa. Kylmä vesi voi kangistaa pidemmillä matkoilla, joten on tärkeää välttää tarpeettomia riskejä.
- Erityisesti rannalla pulikoivia ja leikkiviä lapsia tulee valvoa herkeämättä ja riittävän lähellä – käsivarren mitan päässä. Hukkuminen tapahtuu yleensä hiljaa ja nopeasti. Jos katse on esimerkiksi puhelimessa tai kirjassa, kohtaloksi koituva tilanne saattaa jäädä huomaamatta, muistuttaa Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton viestintäasiantuntija Niko Nieminen.
Onnettomuudet tapahtuvat usein odottamatta, ja paras tapa suojautua on varautua etukäteen
Vesiturvallisuus on pitkälti asennekysymys, ja jokainen meistä voi vaikuttaa siihen. Esimerkillä on voimaa, joten näytä itse hyvää esimerkkiä ja rohkaise myös muita toimimaan vastuullisesti. Muista: terve järki ja oikea asenne ovat vesillä liikkujan parhaat turvavarusteet.
Uimataito, asenne ja hyvät vesiturvallisuustaidot antavat vapauden liikkua vedessä, vesillä ja veden äärellä turvallisesti eri vuoden aikoina.
10 tehokasta vinkkiä hukkumisten ehkäisemiseksi:
- Käytä pelastusliivejä aina vesillä liikkuessasi.
- Muista, että alkoholi ei kuulu vesille.
- Valvo lapsia erityisen tarkkaan veden äärellä, käden mitan päässä.
- Varmista ennen veteen hyppäämistä, ettei pinnan alla piile vaaraa.
- Arvioi oma uimataitosi realistisesti ja ui sen mukaisesti.
- Ui rannan suuntaisesti, jotta jalkasi ylettyvät tarvittaessa pohjaan.
- Ota aina kaveri mukaan uimaan ja saunomaan.
- Opettele lapsen kanssa säännöt, kuinka veden äärellä tai vedessä toimitaan.
- Muista terve järki ja selkeä arviointikyky – oikea asenne luo turvaa.
Lue lisää: https://www.kotitapaturma.fi/tapaturmapaiva/10-tehokasta-vinkkia-hukkumisten-ehkaisemiseksi/
Teksti: Viestintäasiantuntija Niko Nieminen, Suomen Uimaopetus- ja hengenpelastusliitto



