Omakotitontit

Tervaskannonmäen tontit ovat nyt varattavissa!

Tervetuloa asumaan Marttilaan! Kunnassamme on vapaana tilavia ja yksilöllisiä omakotitontteja Tervaskannonmäen, Metsä-Marttilan, Lammion ja Kumpulan viihtyisillä alueilla. Tontit ovat luonnonläheisiä ja maastoltaan vaihtelevia. Ympäristö on rauhallinen vaikka kodit sijaitsevatkin aivan keskustaajaman välittömässä läheisyydessä.

Uusimman omakotialueen, Tervaskannonmäen, tontit sijaitsevat koulun, päiväkodin ja liikuntakeskuksen välittömässä läheisyydessä. Keskustan palvelutkin ovat lyhyen kävelymatkan päässä. Alue sijaitsee luonnonkauniilla mäellä ja tonteista kaavoitettiin toimivia ja mukavan kokoisia. Tervetuloa tutustumaan!

Omakotitontin voi varata 1-2 kuukauden ajaksi ilman varausmaksua. Tonttivarauksen voi tehdä alla olevan tonttivarauslomakkeen kautta. Varauksesta lähetetään vahvistus viikon kuluessa. Mikäli rakentaja haluaa varata tontin pidemmäksi aikaa, se voidaan kirjallisella sopimuksella varata 3-15 kuukauden ajaksi siten, että varausmaksu on 1 % tontin kauppahinnasta varauskuukautta kohden. Varausmaksu peritään varaussopimusta tehtäessä ja se vähennetään kauppahinnasta kaupan toteutuessa. Mikäli kauppa peruuntuu, varausmaksu jää kunnalle.

Tonttivarauslomake

Tervaskannonmäen myytävänä olevat tontit

Rakennustapaohjeet Tervaskannonmäki

Tervaskannonmäki II-osa

Tervaskannonmäki II-osan tonttijakokartta    
Tontin nimiPinta-alaHinta euroaHinta € /m2
Valkovuokko15536 2124,00
Kotkansiipi14525 8084,00
Huuhkaja14075 6284,00
Laulurastas15466 1844,00
Teeri15516 2044,00
Metsäkirvinen23829 5284,00
Pajulintu15806 3204,00
Peippo15816 3244,00
Käpytikka15816 3244,00
Pyy16186 4844,00
Kangaskiuru14905 9724,00
Sinitiainen14645 8564,00
Leppälintu15766 3044,00
Metso20408 1604,00
Metsäkurjenpolvi19967 9844,00
Variksenmarja17366 9444,00
Vanamo19057 6244,00
Kanerva17156 8724,00
Mustikka15506 2084,00
Puolukka14005 6804,00VARATTU
Mäkitervakko14405 8524,00
Metsäorvokki17517 0044,00
Metsätähti17266 9164,00
Valkolehdokki17156 8604,00
Ketoneilikka16716 6844,00
Sinivuokko15916 3644,00
Ketunleipä15866 3564,00

Tervaskannonmäen I-osan tontit

Tervaskannonmäki I-osan tonttikartta    
Tontin nimiPinta-alaHinta euroaHinta € /m2
Paju143957003,96
Syreeni199479003,96
Hortensia158263003,98
Kuusama154752003,36
Jasmike154752003,36
Kanukka127543003,37
Pioni132853003,99
Paatsama162965003,99
Tervaleppä184873003,95
Tuomi143657003,96

Lammion alueen myytävänä olevat tontit

Lammion alueen tontit

Lammion aluen tonttikartta   
Tontin nimiPinta-alaHinta euroa
Ratamo15183800
Vuohenkello19313900
Kurjenkello16703300
Apilamaa15853200

Metsä-Marttilan alueen myytävänä olevat tontit

Metsä-Marttilan tontit

Metsä-Marttilan alueen tonttikartta   
Tontin nimi (sama kuin katuosoite)Pinta-alaHinta euroa
Korkiantie 412804500
Patruunantie 117603500
Patruunantie 516503100
Ratsutie 314803700

Kumpulan alueen myytävänä olevat tontit

Kumpulan alueen tontit

Kumpulan alueen tonttikartta   
Tontin nimiPinta-alaHinta euroa
Hakaniityntie 416245500
Hakaniityntie 616566000

Rajatien myytävänä olevat tontit

Rajatien alueen tontit

Rajatien alueen tonttikartta (sisältyy Metsä-Marttilan alueen karttaan)    
Tontin nimi (sama kuin katuosoite)Pinta-alaHinta euroaHinta € /m2
Rajatie 2152030001,97
Rajatie 4182036001,97

Lisätietoja vapaista tonteista antaa kunnanjohtaja Carita Maisila puh. 044 744 9110

Lisätiedot rakentamisesta rakennustarkastaja Jarkko Vihtonen puh. 044 744 9520

Ohjeita rakentajille

Tonttivarauslomake